Co je to kryptoměna bitcoin a kde a jak ho koupit?

Bitcoin je neuvěřitelně vzrušující, protože dokazuje, jak finanční transakce dokážou být levné. Bitcoin je ale zároveň technologická tour de france. Řekl Bill Gates, zakladatel Microsoftu

Bitcoin - ikona a logo

V krátkosti - co je to ten Bitcoin?

Bitcoin je decentralizovaná open source peer to peer platební síť, která zároveň obsahuje virtuální měnu Bitcoin. Sílou Bitcoinu je právě jeho plnohodnotná decentralizace a je navržen tak, že ho ani jeho autor nebo jednotlivci, skupiny, či vlády nemůžou nikterak duplikovat, ovlivňovat, mazat nebo upravovat. Počet bitcoinů je od vytvoření sítě pevně daný a celkový počet nových bitcoinů, vytěžených, se časem logaritmicky zmenšuje. V bitcoin síti fungují dva typy uživatelů. Na jedné straně jsou tu koncoví uživatelé, kteří síť využívají k převodu bitcoinů mezi jednotlivými účty. Na druhé straně jsou tu těžaři, kteří udržují síť v chodu a zprostředkovávají transakce díky svým těžičkám. Těžičky bitcoinu nejsou žádné hrubé zaprášené mašiny ale výpočetní počítače, které právě tvoří danou decentralizovanou síť. Bitcoin vzniká, když těžaři vytěží tak zvaný blok.

Jak tedy bitcoin koupit?

Bitcoin získáte když ho jednoduše směníte za FIAT měnu, například eura, dolary, české koruny a podobně. Směny můžete dosáhnout různými způsoby. Můžete ho třeba s někým směnit na ulici, kdy sice nedostanete kbelík plný bitcoinových cihel, ale papír s údaji k peněžence, kde je bitcoin uložen. Lepší cestou je však směnit bitcoin třeba v automatu a nebo rovnou v pohodlí domova v online směnárně.

V jaké směnárně je nejvýhodnější bitcoin koupit?

Je jich spousta a na všech jsou různé poplatky a dokonce jiné ceny párů. Vyzkoušejte naše srovnání kryptoměnových směnáren a nejděte si tu nejvýhodnější.